Ontoloogiline jumalatõestus

Allikas ZWiki

Mine: Jumala olemus

Ontoloogilist argumenti seostatakse harilikult Anselmiga, Canterbury peapiiskopiga 11. sajandist. (Tema argumenti täiustas hiljem Descartes.)

Canterbury Anselmi mõttekäik on järgmine.

Immanuel Kant on Anselmi argumenti kritiseerinud järgmisel moel (enamik filosoofe arvab, et see kriitika lükkab Anselmi tõestuse otsustavalt ümber).

Kanti mõtet on illustreeritud umbes niisuguse arutlusega. Kant väidab, et need kaks lauset on olemuslikult erinevad, ehkki väliselt sarnased.

Esimene lause fikseerib klassi elemendi ühe tunnuse; teatab, et mõiste lehm alla langeval olendil on nii-ja naasugune tunnus.

Teine lause ei räägi mõiste lehm alla langeva olendi konkreetsetest tunnustest; pigem ütleb, et reaalses maailmas leidub olend, kes langeb mõiste lehm alla.

Kujutleme näiteks, et kaks talumeest hakkavad arutama, mida kujutab endast täiuslik, ideaalne lehm. Mõlemad loetlevad omadusi, mis teevad lehma täiuslikuks: suur piimaand, rahulik meelelaad, hea tervis, võime anda järglasi jne. Juhtugu nii, et kahe talumehe loetelud langevad täielikult kokku, välja arvatud ühes punktis: üks talumeestest lisab nimekirja lõppu veel omaduse: „on olemas“.

Kas on adekvaatne öelda, et kahe talumehe ettekujutused ideaalsest lehmast erinevad (et neil on erinev „ideaalse lehma“ mõiste)? Ei. Olemasolu ei ole veel üks ühik asja omaduste nimekirjas. Ta on midagi muud.

Kui Kantil on õigus, variseb Anselmi jumalatõestus kokku, sest see tõestus pidas võimalikuks eristada kahte ideed täiuslikust olendist, kellest ühel on üks hea omadus rohkem kui teisel – nimelt olemasolu. Kui olemasolu pole omadus, ei saa niimoodi arutleda.

Ent lõplikule üksmeelele selles osas, kas Kant on Anselmi kummutanud, pole siiski jõutud.