Käsmu Külaselts

Aadami

Ehitatud 1870 aasta paiku

Kuulub perekond Kasele

Aadami talu on üks Käsmu vanimatest taludest.
Kui 1763. aastal loetleti külas 9 talukohta, siis oli Aadami üks neist.
Praegune maja on ehitatud kuskil 1870. aasta paiku ja hiljem korduvalt ümber ehitatud. Viimane põhjalik ümberehitus toimus 1920.-ndatel ja pärast seda pole maja välisilmet ega ka siseviimistlust eriti muudetud. Vahetatud pole ei aknaid, põrandaid ega lagesid.

Märkimisväärne on, et 1920.-ndatel ehitati majja veevärk, mis töötas majasisese puurkaevu peal. Majas oli kaks kraanikaussi, vann ja veega WC. Samuti oli välja ehitatud settekaevuga kanalisatsioon.
See kõik oli võimalik ainult seetõttu, et maja kuulus Käsmu ühele jõukamale mehele, kaugesõidukaptenile ja Käsmu Laevaomanike seltsi liikmele Gustav Pruunile.
Maja juurde kuulus ka garaaž, kus Gustav Pruun hoidis oma uhket autot. Räägitakse, et mõnikord tegi ta sellega isegi külapoistele lõbusõitu. Kuid siis ajad muutusid ja 1944.aastal tuli Pruunide perel teha raske otsus. Tuli jätta maha kodutalu ja kodumaa ning põgeneda Eestist. Läbi Rootsi jõudsid Gustav Pruun ja tema abikaasa Marie välja Kanadasse, kus nad elasid oma elu lõpuni ja kus Gustav 1964. aastal suri.
Praegu elavad Aadamil Gustavi abikaasa Marie õe Juliane järeltulijad.

Fotol: Marie ja Gustav Pruun
Fotol: Aadami talu 1930.-ndatel aastatel