Käsmu Külaselts

Merekalda

Ehitatud 1992-1995

1992. aastal avastas perekond Kaldre Käsmu ja otsustas seal endale elukoha rajada.

Esialgu tervitas neid mudane maa, kuhu kummikutega kinni jäädi, ja metsikud metsroosid, mis riideid rebisid. Kuid nende siht oli kindel. Kolm aastat kestnud töö tulemusena kerkis lõpuks kaunis valge puidust maja, mille projekteeris Lahemaa arhitekt Villu Rohtla. Ehitusjärgus seati ranged reeglid: poolteist korrust ja madalad laed, mis lisasid majale eripära ja Käsmulikkust. Maja ümbritseb helehall laineline aed, inspireeritud merelainetest, mis lisab paigale rahustava atmosfääri.

Omanik kujundas iluaia isiklikult, pannes iga detaili hoolikalt paika. Väikestest kuuskedest on kasvanud võimsad ja kaitsvad rohelised seinad, mis ümbritsevad aeda kolmest küljest. Aeda kaunistab Hannese isa valmistatud vett valav naisekuju, mis troonib väikese basseini äärel, luues romantilise atmosfääri. Imelised pügatud elupuud lisavad aiale veelgi rohkem elegantsi.

Üheks esimeseks suuremaks aiatööks oli paekivist grillinurga rajamine, mida nüüd kaunistab viinamarjakasvatus. Nendest viinamarjadest on peremees juba mitmeid aastaid valmistanud suurepärast veini. Mere äärde rajati lummav pergola, kus majaelanikud saavad nautida tassikest teed, jälgida luiki ja imetleda kaunist merd.

Perekond Kaldrel oli Käsmus kaugeid sugulasi juba enne sinna kolimist. Hannese abikaasa Evi vanaisa sugulane Leonhard Rull (1904–1964) oli kapten, kes sai oma tüürimehe paberid Käsmu Merekoolist ja kaugsõidukapteni kutse Tallinnast. Leonhard Rull oli abielus Tiidemani tütrega ja elas Inglismaal. Nii seovad peret Käsmu kaptenikülaga tugevad ja ajaloolised sidemed.

1995. aastal avati Merekalda Pansionaat, mis tänaseks kannab nime Merekalda Apartments. Peremehe hoolikalt kujundatud aed on pälvinud palju tunnustust, sealhulgas presidendi tähelepanu. Merekalda on võitnud KODU KAUNIKS auhinna aastal 1998 ja KAUNIS EESTI KODU auhinna 2009. Lisaks on talu külastanud mitmed tähtsad riigiesindajad ja välisdiplomaadid, kes kõik on imetlenud selle paiga ilu ja võlu.

Merekalda talukoht pole mitte ainult perekond Kaldre unistuste täitumine, vaid ka oluline osa Käsmu küla ajaloost ja kultuurist. See on paik, kus ajalugu, loodus ja inimeste pühendumus kohtuvad, luues midagi tõeliselt erilist ja ajatut.

Fotol: Merekalda merelt vaadatuna