Käsmu Külaselts

Käsmu 500 hiivab ankru

Käsmu 500 hiivab ankru Käsmu poe peegelsaalis pühapäeval, 16. juunil kell 15.30, kui külavanem Eduard Vainu juhatab sisse juubelihooaja ning Maris ja Tiit Pruuli avavad fotonäituse purjelaev Admiral Bellingshausen Arktika reisidest.

Näitust tutvustab ekspeditsiooni juht Tiit. Maris räägib oma Loodeväila raamatust.
Olete oodatud!


Purjelaevad ja Käsmu on alati olnud lahutamatud.
OÜ Käsmu laevaomanikud tegevus sai alguse 1923. aastal ning 1934. aastal kuulus ettevõttele 7 kaubaaurikut, 7 purjelaeva ja 2 mootorpurjelaeva.
Käsmu kuulsaid purjetamis traditsioone tutvustas kogu maailmale Käsmust pärit Ahto Valter (1912-1991), kes 1930. aastal koos venna Kõuga ületas oma väikesel 8-meetrisel purjekal “Ahto” Atlandi ookeani.


Septembris 2023 tegi mootorpurjekas Admiral Bellingshausen koos käsmukatega taas ajalugu, läbides esimese Eesti lipu all seilava purjekana polaaraladel Loodeväila ehk veetee, mis ühendab Atlandi ja Vaikset ookeani.
Cambridge Ülikooli Scotti Polaaruuringute Instituudi peetava nimekirja järgi on Loodeväila aegade algusest läbinud umbes 350 erinevat laeva, neist ligi pooled purjelaevad.
Tunneme erilist uhkust, et ekspeditsiooni arktilistesse vetesse vedasid meie oma käsmukad ja pardal oli ka hulk Käsmu mehi ja naisi.

Loodeväila loeng