Käsmu Külaselts

Käsmu 500

Kapteniteküla Käsmu tähistab sel suvel oma 500. sünnipäeva. Ootame kõiki osa saama suurejoonelistest juubelipidustustest 6.-9. juulil.

2003. aastal tähistasime Käsmu (strand tho Kesemo) esmamainimise 550. aastapäeva. Kas tol hetkel eksisteeris ka Käsmu küla, seda teada ei ole. Küll aga kinnitab külakogukonna olemasolu turbekiri aastast 1524 Tallinna Linnaarhiivis, miks annabki meile põhjuse taas juubelit tähistada.

Tänu oma rikkalikule ajaloole ja legendaarsele merenduslikule pärandile on Käsmu tuntud kui kaptenite küla.

19. ja 20. sajandil oli Käsmu üks olulisemaid Põhja-Eesti merenduskeskusi. Paljudes Käsmu peredes oli meresõit traditsiooniks ning meremehe elukutse au sees.  Ka täna on merendus oluline osa kapteniteküla kogukonna identiteedist.
Kuigi Käsmu juured on sügaval merendustraditsioonides, on see kaasaegne küla, kus ka noorem põlvkond oskab hinnata küla erilist kohta Eesti merendusajaloos.

Käsmu 500. sünnipäeva tähistamine annab võimaluse kutsuda kodukülla nii need, kel juured Käsmus kui ka need, kel Käsmu südames.
Samuti on see aeg meenutada ja austada kogukonna pikaajalist panust Eesti merendusajalukku ning teha kummardus mitte ainult Käsmule kui ”mereriigile”, aga Eestile kui mereriigile.

Juubelipidustuste kavas on põimunud meie rikkaliku ajalooga küla minevik ja tänapäev ning väärtustatud põlvkondade vaheline side.